Julia Kłonowska finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Ojczyzny  Polszczyzny”

W dniach 13-15 III uczennica naszej szkoły Julia Kłonowska z kl. III a stanęła w szranki z 44 uczniami z całej Polski w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Ojczyzny Polszczyzny”. Udział w ostatnim etapie  zapewniła sobie, wygrywając zmagania szkolne oraz powiatowe, które składały się z 2 części- ustnej i pisemnej.

W części pisemnej  trwającej 1,5 godziny uczestnicy musieli rozwiązać trudny test literacko-językowy, a następnie napisać pracę pisemną na temat: Pisanie bywa „zemstą ręki śmiertelnej”. Uzasadniając to twierdzenie, odwołaj się do wiersza W. Szymborskiej „Radość pisania” i do innych utworów literackich. W części ustnej Julia musiała w ciągu 45 minut przygotować wypowiedź, a następnie wygłosić ją przed Szanowną Komisją, na czele której stał prof. Jan Miodek. Julia płynnie, rzeczowo i ciekawie przedstawiła swoje rozważania dotyczące problemu: Czy „radość pisania” (W.Szymborska) to jest to samo, co radosna twórczość? Wykorzystaj argumenty z życia oraz znanych ci tekstów kultury.

Mimo iż nie udało się Julii zostać laureatem, wyróżnieniem był już sam udział w finałowych zmaganiach, zważywszy że organizatorzy stanęli na wysokości zadania, przygotowując różnorakie atrakcje dla uczestników, m.in. zajęcia integracyjne połączone z zabawami teatralnymi, warsztaty żywego słowa, zwiedzanie Wrocławia, w tym Panoramy Racławickiej, grę terenową po Ostrowie Tumskim, udział w debacie na temat języka  w szkole i języka w mediach pomiędzy prof. Miodkiem, prof. Kłosińską, a prof. Bralczykiem.

Zachęcam wszystkich humanistów do udziału w konkursie w przyszłym roku.

n-l jęz. polskiego Aneta Florkowska-Sip