04Dnia 10 listopada 2016 roku w auli odbył się apel z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W apelu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas Gimnazjum Społecznego Gimnazjum Ad Astra, a także Dyrekcja i nauczyciele.

Uroczystość przygotowali uczniowie klas pierwszych wraz z Panem Marcinem Chytrym oraz szkolny chór pod kierownictwem Pani Marii Nahajowskiej.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego nasi młodsi koledzy przypomnieli nam, dlaczego się spotkaliśmy. Następnie w wykonaniu chóru usłyszeliśmy piosenkę "Biały krzyż".  Kolejną częścią uroczystości były patriotyczne cytaty, które deklamowali pierwszoklasiści.

Oto kilka z nich:

• Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.
  • Patriotyzm powinien polegać na miłości swoich; zbyt często zaś polega na nienawiści obcych.
  • Moja Ojczyzna to nie dzień wczorajszy. Moja Ojczyzna to jutro.

Na zakończenie apelu po raz kolejny usłyszeliśmy chór, który pożegnał nas utworem pt. "Polskie kwiaty".

Uroczystość upłynęła w podniosłej atmosferze i dobrze wprowadziła nas w obchody Święta Niepodległości 11 listopada.