22 października 2016r. odbył się kolejny wyjazd w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Celem wyjazdy był Rogalin, Puszczykowo oraz Kórnik.

 

W Rogalinie zwiedziliśmy Pałac oraz Park Raczyńskich. Pałac w Rogalinie zbudowano w drugiej połowie XVIII wieku jako rodową siedzibę Kazimierza Raczyńskiego, pisarza koronnego, późniejszego starosty generalnego Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na początku lat 70. XVIII w. powstało regularne późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe w typie, które przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie, z nieznacznymi zmianami.

W Puszczykowie zobaczyliśmy niezwykle ciekawe muzeum poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera. Muzeum przybliżyło nam klimat i kulturę najdalszych zakątków świata – Ameryki Północnej, Południowej, Azji i Afryki. W muzeum czekała na nas bardzo różnorodna, bogata ekspozycja prezentująca eksponaty przywiezione z licznych wypraw odbytych przez A. Fiedlera, a także pamiątki związane z jego udziałem w II wojnie światowej.

W Kórniku zwiedziliśmy główny obiekt turystyczny miasta – zamek. Jest on nie tylko siedzibą biblioteki rodowej Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk, ale także wspaniałym obiektem architektonicznym, mieszczącym w swych wnętrzach muzeum. Historia zamku w postaci murowanej sięga pierwszej połowy XV wieku, zaś jego obecna postać wywodzi się z przebudowy z około połowy XIX wieku. Liczne było grono właścicieli kórnickiego zamku, od możnych Górków poczynając, na tak zasłużonych Działyńskich kończąc. Jednak spośród wszystkich z zamkiem najbardziej kojarzy się Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka (1714-1790), znana lepiej szerokim gronom, jako Biała Dama. Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą, a wokół niego rozciąga się piękny park. Znany jest jako arboretum kórnickie. Bogate kolekcje drzew i krzewów, często rzadkich i mało znanych, obejmują łącznie 3000 gatunków i odmian.

Wyjazd zorganizował pan Sylwester Maciejewski. Wsparły go pani Renata Moczulska oraz Małgorzata Socha.
Czekamy na następną wycieczkę!!!