30 kwietnia 2014 r. zakończyła się w naszej szkole tegoroczna edycja programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych, do którego przystąpiliśmy po raz pierwszy.

Jego ideą jest:

• uczenie dzieci i młodzieży pozytywnego myślenia o pieniądzu i procesie jego zarabiania;
  • promowanie oszczędzania;
  • rozwijanie przedsiębiorczości;
  • zachęcanie do angażowania się w działalność społeczną.

W związku z udziałem w  programie organizowane były różne działania:

• założono Szkolną Kasę Oszczędności;
  • odbyły się  lekcje w Banku Spółdzielczym w Miliczu oraz godziny wychowawcze wg scenariuszy dostępnych na stronie TalentowiSKO.pl,
  • zorganizowano akcje społeczne, np. charytatywne kiermasze ciast i rękodzieła naszych uczniów, zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Krotoszynie;
  • założono bloga na stronie internetowej programu.

W ramach Spółdzielni Dobrych Serc uczniowie naszego gimnazjum we współpracy z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego zorganizowali akcję mikołajkową dla wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu. Podstawą naszych działań była ogólnoszkolna zbiórka artykułów codziennego użytku, przyborów szkolnych, maskotek, gier i słodyczy. Odbył się również charytatywny kiermasz ciast. Środki pozyskane ze sprzedaży naszych wyrobów przeznaczyliśmy na doposażenie paczek. Z uwagi na liczbę prezentów Mikołajów było dwóch. Każde dziecko otrzymało od nich paczkę-niespodziankę, w której znajdowały się rzeczy zebrane przez uczniów gimnazjum i liceum. Było przy tym sporo śmiechu.

Prezenty nie stanowiły jedynej atrakcji tego niezwykłego dnia. Gimnazjaliści odegrali przedstawienie teatralne p.t. "Dziewczynka z zapałkami" oraz jasełka. Ponadto przygotowano ciekawy pokaz doświadczeń z dziedziny chemii, który bardzo się podobał zgromadzonej publiczności. Prócz tego odbyły się konkursy i zabawy dla dzieci.

Od kiedy jako szkoła przystąpiliśmy do programu TalentowiSKO, staramy się uświadamiać uczniom korzyści płynące z umiejętnego zarządzania własnymi zasobami finansowymi. Nasze działania odnoszą skutek  -  społeczność SKO zyskuje nowych członków. Można nawet powiedzieć, że posiadanie książeczki SKO staje się modne.

Dużą popularnością cieszyły się pozalekcyjne zajęcia plastyczne, na których chętni uczniowie wykonywali oryginalne decoupage i ozdabiali je motywami zimowymi oraz świątecznymi metodą serwetkową.  Część rękodzieła  została już sprzedana na kiermaszu przedświątecznym oraz na spotkaniu jasełkowym dla rodziców. Wszystkie zebrane środki przeznaczono na finansowanie "Spółdzielni Dobrych Serc".

Wolontariusze ze "Spółdzielni Dobrych Serc" odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Krotoszynie, przekazując zebrane podczas ogólnoszkolnej akcji, która trwała przez cały grudzień, dary, m.in. karmę suchą i puszkowaną dla psów i kotów, koce, gumowe zabawki. Cieszymy się, że do naszej szkoły uczęszcza wiele osób, którym los naszych czworonożnych przyjaciół nie jest obojętny, dlatego planujemy dalszą owocną współpracę ze schroniskiem.

Z radością  przyjęliśmy nowych członków Szkolnej Kasy Oszczędności. Do naszego grona postanowili dołączyć działacze koła artystycznego. Wiele ich wyrobów  - małych dzieł sztuki zdobniczej - znajduje chętnych nabywców na aukcjach i kiermaszach organizowanych w szkole. Zarobione pieniądze postanowili oszczędzać  właśnie w SKO. Trwają dyskusje nad przeznaczeniem zebranych środków po zakończeniu akcji.

Opiekun projektu: Agnieszka Partyka - Pieróg