cudze19.03 c

19 marca 2016r. rozpoczęliśmy  nowy sezon wyjazdów w ramach projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Naszą wędrówkę po ziemi wielkopolskiej zaczęliśmy w Śmiełowie.

W klasycystycznym pałacu wybudowanym w 1797r. mieści się Muzeum Adama  Mickiewicza. Adam Mickiewicz przebywał tu w 1831r., kiedy próbował przedostać się do powstania listopadowego. Dzięki wspaniałej ekspozycji oraz pani przewodnik mogliśmy poznać czasy, osobę oraz twórczość naszego wieszcza.

 W Śmiełowie uczestniczyliśmy także w warsztatach „Barwy Świąt Wielkanocnych”. Warsztaty pozwoliły nam zrozumieć symbolikę ukrytą w wielkanocnych zwyczajach. Dowiedzieliśmy się, jaką moc ma palma wielkanocna, dlaczego zakopywano żur, co wspólnego ze Śmigusem-Dyngusem mają niedźwiedzie. Poznaliśmy nieznane gry i zabawy, które dawniej urozmaicały świąteczny czas.

Pobyt w Śmiełowie zakończyliśmy spacerem po rozległym parku z Ogródkiem Zosi oraz pomnikiem i ławą Mickiewicza.

Ze Śmiełowa udaliśmy się do Russowa, miejscowości leżącej ok. 10 km na północ od Kalisza. W Russowie znajduje się Skansen Etnograficzny, który ulokowany jest w obrębie parku, przy dworku Marii Dąbrowskiej. Dom jest jednotraktowy z amfiladowym układem  wnętrza: sień - izba - komora i został wyposażony w pełni w autentyczne zabytkowe sprzęty, narzędzia i ozdoby, odzwierciedlające warunki życia średniozamożnej rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX w.

cudze19.03 a

Maria Dąbrowska - pisarka i publicystka, urodziła się w Russowie pod Kaliszem jako najstarsza córka Ludomiry i Józefa Szumskich Dom rodzinny M. Dąbrowskiej w Russowie nigdy nie był własnością jej rodziców. Na początku 1889 r., Józef Szumski podjął tutaj pracę jako administrator w majątku .Maria Dąbrowska spędziła w Russowie tylko dzieciństwo i młodość, ale do końca pozostała związana z Ziemią Kaliską. Najbardziej znany jej utwór "Noce i dnie" - wyraźnie związany z realiami Russowa z przełomu XIX/XX wieku. Obraz wsi widoczny jest również w innych wspomnieniach: Miejscem akcji w utworach Dąbrowskiej jest najczęściej wieś rodzinna. Powieść "Noce i dnie" spopularyzowana przez filmową ekranizację i serial telewizyjny o tym samym tytule jest autentyczną sagą rodzinną Szumskich osadzoną w realiach środowiska, w którym żyła pisarka i jej prawdziwi bohaterowie.

Kolejnym punktem wyjazdu było miasto Kalisz położone nad rzeką Prosną. Nazwa miasta pochodzi od archaizmu „ kał „oznaczającego bagno, mokradło. Ze względu na liczne znaleziska wskazujące na obecność Celtów w okolicy Kalisza istnieje również możliwość, że nazwa pochodzi od celtyckiego słowa „cal”, oznaczającego strumień lub rzekę.

cudze19.03 b

Z przewodnikiem udaliśmy się na Zawodzie, gdzie zobaczyliśmy osadę otwartą, która istniała już od VII wieku. Potem podziwialiśmy Główny Rynek i nawiązujący do tradycji renesansowej  ratusz z wysoką wieżą, kamienicę z medalionami przedstawiająca płaskorzeźby czterech wybitnych kaliszan: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolc-Rogozińskiego i Marii Dąbrowskiej, fragmenty murów miejskich z basztą "Dorotka" z XV wieku i wiele innych kaliskich zabytków.

Naszą wyprawę zakończyliśmy w Jarocinie. To niewielkie wielkopolskie miasto z ponad czterdziestoletnią historią festiwali rockowych otworzyło dla turystów SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA. To wyjątkowe miejsce przeniosło nas w muzyczny świat rock-n-rolla. Zobaczyliśmy jak wyglądały narodziny big beatu, zgłębiliśmy tajniki undergroundu i poznaliśmy kulturę punk. Dowiedzieliśmy się skąd wzięła się legenda jarocińskiego festiwalu i jak zmieniła się polska scena rockowa po transformacji ustrojowej. Przez całą historię polskiego rocka przeprowadził nas przewodnik oraz liczne fotografie, dokumenty, filmy, oryginalne płyty winylowe, elementy strojów scenicznych oraz teksty utworów. Na każdym kroku towarzyszyła nam dobiegająca zewsząd muzyka.

cudze19.03 d

Wyjazd zawdzięczamy niezastąpionemu Panu Sylwestrowi Maciejewskiemu, którego wspierały Panie: Renata Moczulska, Agnieszka Nowacka oraz Małgorzata Socha.

Zobacz więcej zdjęć na naszym profilu na