Wakacyjne wyjazdy do ciepłych krajów czy atrakcyjne zagraniczne wycieczki to już standard w naszej rzeczywistości. Ale czy znamy znacznie nam bliższe miejsca  atrakcyjne  turystycznie? Może więc najwyższy czas aby je poznać?

Gimnazjum AD ASTRA proponuje zwiedzanie ciekawych miejsc naszego kraju, zaczynając od tych, które znajdują się  nieopodal. Poświęcając tylko jeden dzień w miesiącu, zobaczymy naprawdę wiele!

Projekt obejmuje organizację jednodniowych  wycieczek turystyczno-krajoznawczych dla uczniów gimnazjum AD ASTRA w programie których znajdą się co najmniej trzy ciekawe miejsca.

Celem projektu jest:

Edukacja  geograficzna, biologiczna  młodzieży

Integracja grupy uczestników

Rozbudzenie zainteresowania miejscami historycznymi

Rozwijanie zainteresowania turystką

Kształtowanie więzi i szacunku dla lokalnych miejsc historycznych

Zainteresowanie historią okolicy oraz odwiedzanych miejsc

Kształcenie umiejętności aktywnego i ciekawego spędzania wolnego czasu.

 

Realizacja odbędzie się poprzez comiesięczne jednodniowe lub dwudniowe wycieczki w dni wolne od nauki  zgodnie z harmonogramem.

Osoba odpowiedzialna za plan wycieczek oraz ich organizację – Sylwester Maciejewski oraz wychowawcy klas.

Kliknij poniżej aby rozwinąć wiadomość lub TUTAJ aby pobrać w PDF.

Harmonogram wyjazdów w I semestrze 2013/14 roku.

21 września 2013 – Piękne rośliny
Arboretum w Wojsławicach
• różaneczniki (Rhododendron) rasy łużyckiej, tzw. odmiany Seidla
• liliowce (Hemerocallis)
• bukszpany (Buxus)
Zamek Książ z lekcją muzealną
W obrębie Książańskego Parku Krajobrazowego usadowiony jest na skale największy zamek na Dolnym Śląsku. Otacza go piękny park założony w XVIII w.
Palmiarnia księżnej Daisy
Palmiarnia w Lubiechowie powstała na terenie Zamku Książ z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów  – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej  małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin.
12 października - Wielkopolska
Muzeum Arkadego Fiedlera  w Puszczykowie
ARKADY FIEDLER - wybitny pisarz i podróżnik Arkady Fiedler ur.28.11.1894 w Poznaniu - zm. 7.03.1985 w Puszczykowie.
Ekspozycja prezentuje eksponaty przywiezione z wypraw prowadzonych przez podróżnika, a także związane z jego udziałem w II wojnie światowej, a zwłaszcza w  bitwie o Anglię w Dywizjonie 303. W muzeum zgromadzono zbiory etnograficzne, przyrodnicze, entomologiczne, religijne, ludowe rzemiosło i inne. W jednym z budynków, od 2003 zwiedzić można osobną ekspozycję Tajemniczy Świat Indian.
Do najciekawszych eksponatów należą maski i rzeźby obrzędowe, trofea ludzkich głów, łuki i dmuchawki, motyle tropikalne, pająki, krokodyle, kajmany, skorpiony, piranie (żywe), a także kolekcja książek Arkadego Fiedlera - 32 tytuły w 23 językach. Interesujące są stare zdjęcia z różnych stron świata
Dęby rogalińskie
Jest to największe w Europie skupisko pomnikowych dębów położonych na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Liczy sobie ok. 2000 dębów, z których najpotężniejsze mają pnie o obwodzie sięgającym 9 m, a wszystkie o obwodzie pow. 2 m są chronione. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, mające ok. 700
Zamek w Kórniku
Zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich, położona w mieście Kórnik, w województwie wielkopolskim. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza, jego obecny kształt pochodzi z połowy XIX wiek
16 listopada 2013 – blisko nas
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie z lekcją muzealną
Muzeum znajduje się w pałacu wzniesionym w 1797 roku przez wybitnego architekta wojskowego Stanisława Zawadzkiego dla Andrzeja Gorzeńskiego – regenta grodzkiego poznańskiego. Do Muzeum należy też park o powierzchni 14 ha z czytelnym układem serpentynowatych ścieżek i starym korytem Lutyni, z wyspą oraz trzema mostkami, stanowiący miniaturę ogrodu angielskiego. W sierpniu 1831 roku przebywał w pałacu w Śmiełowie Adam Mickiewicz.
Zamek w Gołuchowie był dawną rezydencją Leszczyńskich, zbudowany został w stylu neorenesansu francuskiego, a jego wygląd wyraźnie nawiązuje do architektury  zamków znad Loary. Zawiera przede wszystkim cenne przedmioty sztuki europejskiej z różnych epok. Znajdują się tu m. in. zbiór greckich waz i gobelinów. Gromadzone one były na przestrzeni lat przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską. W podziemiu znajdują się dwie sale, z których wyróżnia się Sala Muzealna, jako najbardziej reprezentacyjna komnata zamku.
Pokazowa Zagroda Zwierząt została założona w kwietniu 1977 roku zajmuje ona powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Na terenie Zagrody przebywają żubry, białe daniele, koniki polskie i dziki.